Mi az a kivirágzás?

Ahhoz, hogy jobban megértsük, mit jelent az effloreszcencia, kezdjük a szó etimológiájával. Franciául az „efflorecence” azt jelenti, hogy „virágzás”. A szöveg költői árnyalatát követve, az effloreszcencia a cementet tartalmazó felületek, köztük a járdák kifehéredése.

Röviden, a kivirágzás a kalcium-oxid (amely a betonelemek gyártási folyamata során a cement hidratációja során keletkezik) és a víz (a csapadékból vagy az alaprétegből származó víz) közötti reakció, amely gyakran áthatol az alapréteg kapillárisain. Kalcium-hidroxid Ca(OH)2 képződik, amely a hajszálereken keresztül a felszíni rétegbe vándorol, és a levegőben lévő szén-dioxiddal (CO2) érintkezve kalcium-karbonát CaCO3 képződéséhez vezet, amely a járdán látható fehéres só, és amelyet kivirágzásnak nevezünk. A kalcium-karbonát vízben oldhatatlan só, amely közvetlenül a beton felületén kristályosodik ki.

 

Miért fehérednek a járdák?

Ez a jelenség akkor következik be, amikor egy telített sóoldat behatol egy porózus anyagba, majd az oldatban lévő víz elpárolog, és kristályos sókat hagy maga után. Ezek a sókristályok gyakran fehérek és porszerűek, és befolyásolhatják annak a felületnek a megjelenését, amelyen kialakulnak. Más szóval, ezek a fehér foltok olyan sók, amelyek a betonelemeken a víz elpárolgása után a felszínre kerülnek. Tehát a kivirágzás akkor következik be, ha a burkolatok hosszú ideig nedvességnek vannak kitéve. Az eső, a hó és a köd a fő nedvességforrások, így ezek befolyásolhatják a kivirágzás szintjét.

Ploaia, zăpada și ceața sunt principalele surse de umiditate, așadar ele pot impacta nivelul efluorsecenței.

A kémiai reakció, amely a kivirágzást előidézi

Ca(OH)2 + CO2 + H2O -> CaCO3 + 2H2O

A sók már természetes módon is benne vannak a burkolatban, csak külső nedvességre van szükség a kivirágzáshoz.

 

Mi okozza az efforeszcenciát?

Trei condiții pentru producerea efluorescenței

A kivirágzás kialakulásához 3 tényezőre van szükség:

  • Az építőanyagban (burkolat) oldható sók vannak.
  • A nedvesség jelenlétében a só oldható oldattá válik.
  • Az anyag, hogy a sók a felszínére vándorolhassanak.

A kivirágzásnak két típusa van:

  • Elsődleges kivirágzás (vagy elsődleges fázis)
  • Másodlagos kivirágzás (vagy másodlagos fázis)

Elsődleges kivirágzás

Az elsődleges kivirágzás a burkolat vagy cementtartalmú építőanyagok gyártását követő 72 órától 2 hónapig terjedő időszakban jelentkezik. A cement rendkívül reaktív, és minden forrásból vizet vesz fel a hidratálódási folyamat folytatásához. Az elsődleges kivirágzás még gyakoribb az olyan anyagoknál, amelyeket a beépítés előtt hosszú ideig tároltak. Még akkor is, ha a burkolat optimális nedvességi körülmények között készült, és megfelelően szárították, a Petra Pavers gyárakban gondosan ellenőrzött mutatókkal, később nedvességet szívhat magába.

Tudjuk, hogy gyakran még a gyári raktárból való kilépés után is hónapokig, sőt akár évekig tárolják a raklapnyi burkolólapokat raktárakban vagy udvarokon, mielőtt beépítenék őket. Mindeközben mind a levegőből, mind a talajból nedvességet vesznek fel.

Másodlagos kivirágzás

A másodlagos kivirágzás az a jelenség, amely több mint 2 évvel a járdák vagy más vibrált betonelemek, beleértve a kerítéseket is, beépítése után jelentkezik. Ez a jelenség nem az építőanyagnak, hanem inkább a környezetnek, illetve a beépítés módjának köszönhető.


A tanúsított lakásfelügyelők nemzetközi szövetsége (InterNACHI)
rámutat, hogy a porózus építőanyagok, például a burkolat, 10 kilométeres körzetben képesek elnyelni vagy megszüntetni a nedvességet. Ez a nedvesség ezután egy olyan folyamaton keresztül jut el a fákhoz hasonló módon, mint ahogyan a gyökereken keresztül a víz a levelekhez. Ezt nevezik kapilláris hatásnak.

A másodlagos kivirágzás tipikus példája télen a burkolt garázsokban látható. Az utakat sóval kezelik a jegesedés ellen, és ezt a sót az autók kerekein viszik a garázsban lévő járdákra. Ahogy oldódik, bejut az anyagba, és amikor a hőmérséklet lehetővé teszi a víz feloldódását, fehér foltok formájában újra megjelenik a felszínen.

Másodlagos kivirágzás akkor is előfordul, ha a burkolatot nem az ajánlott alátéten, hanem betonon helyezik el. Sokkal áteresztőképesebb és gyorsan szállítja a nedvességet. Szintén fontos a vízelvezető rendszer és az öntözőrendszer. E célból a Petra Pavers a vízáteresztő ereszcsatornák és burkolólapok széles választékát kínálja, hogy elkerülje az esővíz pangását a járdán.

A nagy kérdés

Gyakran halljuk a kérdést, hogy„Mikor múlik el a kivirágzás?„. A válasz egyszerű: amikor az elemekben lévő kalcium-hidroxidforrás kimerül.

Ha olyan területen telepítik, ahol gyakori az eső, majd a napsütéses napok következnek, a kivirágzás gyorsabban elmúlik. Ha esőtől és naptól védett helyre szerelik, hosszabb időbe telik, amíg eltűnik, és nem jelenik meg újra. A hideg évszakban gyakoribb a kiválás, mivel a kalcium-hidroxid jobban oldódik a hideg vízben, mint a meleg vízben.

A kivirágzás magától eltűnik, amint a nyersanyag eltávolítja az összes sót a készítményből.

Példa a burkolt teraszokon kialakuló kivirágzásra
Példa a hóvirágzás kialakulására a felhajtókon
Példa a betonfalakon kialakuló kivirágzásra
Példa a garázsban vagy burkolt fészerekben kialakuló kivirágzásra

Hogyan távolítsuk el a kivirágzást?

A kivirágzást egy durva kefével távolíthatja el, dörzsölve a felületet, ahol a fehér foltok megjelentek. A kereskedelemben különböző, sósav alapú anyagok állnak rendelkezésre a kivirágzás tisztítására. Ezek a termékek azonban a bőrrel érintkezve allergiát vagy égési sérüléseket okozhatnak. Ezenkívül károsíthatják a burkolatok felszíni rétegét, csökkentve azok élettartamát. A vegyszereknél sokkal praktikusabb és sokkal kevésbé agresszív megoldást készíthetünk magunknak, ha ecetet vízzel hígítunk. Forró napokon is használhat nyomott vízsugarakat, hogy a megtisztított felület alaposan és gyorsan megszáradjon. Kérjük, ne feledje, hogy ezt a módszert a burkolat biztonságát szem előtt tartva kell alkalmazni, hogy ne károsítsa a burkolat megjelenését vagy szerkezetét.

Szennyvíztisztítási intézkedések

Fontos, hogy a kloreszcencia tisztítását meleg időben, alacsony páratartalom mellett végezzük. Ezen a ponton a víz vagy a kivirágzás eltávolítására használt anyagok a burkolólapok belsejéből egyéb sókat vonzhatnak ki, és amikor azok a felszínre kerülnek, azokat lesöpörjük, biztosítva a folyamat hosszú távú hatékonyságát.

  • A kivirágzás jobban látható a sötét elemeken, és azt a hamis benyomást kelti, hogy a burkolatok fakulnak.
  • Tudjuk, hogy ezek a fehér foltok sok udvar- és kerttulajdonosnak okoznak elégedetlenséget, de szerencsére ez a jelenség átmeneti, és nem befolyásolja a járda minőségét. A burkolatok és más cementtartalmú elemek kivizesedése tehát nem gyártási hiba, hanem természetes jelenség.
  • Az útburkolat kivirágzása nem ad okot panaszra. A Petra Pavers minden termékére 5 év garanciát vállal.
A Petra Pavaje által a kivirágzás csökkentése érdekében tett intézkedések